Logo Obozu Naukowego

Psychiatria

Prowadzący:

Termin:

28.07-3.08.2024 r., 17-23.08.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra, Sielpia

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat z zakresu zaburzeń psychiatrycznych, diagnostyki, badania i leczenia

UWAGA! Warsztat z innymi zagadnieniami niż na warsztacie Neuromedycyna i psychiatria. Do uczestnictwa nie jest wymagany wcześniejszy udział w warsztacie Neuromedycyna i psychiatria.

Czy brak nosa mógł wpłynąć na zachowanie Voldemorta? Dlaczego niektórzy boją się klauna? Czemu kiedy ktoś zacznie ziewać ziewają też inni? Pytania te dotyczą zagadnień neuromedycyny i psychiatrii, która jako młoda nauka wciąż odsłania przed nami swoje tajemnice. Jeżeli fascynuje Cię docieranie do zakamarków ludzkiego umysłu i rozumienie ludzkich zachowań, ten warsztat odpowie na pytania, zaspokoi Twoją ciekawość i rozbudzi ją na zupełnie innym poziomie.

Warsztat skupia się na chorobach i przypadkach klinicznych konkretnych zaburzeń psychicznych. Każdego dnia stosownie do tematu omawiani będą nowi pacjenci, a konsylium składające się z uczestników zajmie się diagnozą i niejednokrotnie także leczeniem wykrytych zaburzeń. Zajęcia poruszają także tematykę historii medycyny, badań obrazowych stosowanych w psychiatrii, kwestię farmakologii i epidemiologii chorób psychicznych, psychologii osobowości, higieny zdrowia psychicznego, uzależnień a także wiele innych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów liceum, zainteresowanych szeroko pojętą neurologią i psychiatrią człowieka. Zajęcia dedykowane są osobom zainteresowanym w przyszłości studiami na kierunkach: medycyna i psychologia.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • odświeżysz wiadomości z zakresu układu nerwowego człowieka oraz podstaw psychiatrii;
  • nauczysz się w pełni świadomie opisywać psychologiczne uwarunkowania zaburzeń psychicznych, podstawowe jednostki chorobowe w psychiatrii, a także metody ich diagnozowania;
  • zapoznasz się z badaniami czysto naukowymi i odkryjesz metody pracy naukowca;
  • będziesz miał możliwość zapoznania się z technicznym aspektem studiów akademickich na kierunku lekarskim.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Dzień świra

Nauka rozpoznawania i klasyfikowania zaburzeń psychicznych stanowi podstawę w pracy psychiatry, przekonajmy się czy to trudne. Wcielisz się w rolę specjalisty diagnozując bohaterów naszych ulubionych seriali, filmów i książek, ale najpierw powtórzysz rodzaje zaburzeń psychicznych z warsztatu Neuromedycyna i psychiatria w nowej formie, poszerzone o dodatkowe dolegliwości.

Dzień drugi

Profil zabójcy

Gdy medycyna obrazowa rozwinęła się na tyle, aby można było przeniknąć przez kości czaszki i zobaczyć mózg w jego naturalnym środowisku, stało się jasne, że nie u każdego wygląda on identycznie. Kiedy za pomocą badań obrazowych przyjrzano się mózgom seryjnych zabójców, szybko odkryto ciekawe zależności. Patrząc z perspektywy neuromedycyny przenalizujemy zbrodnie najsławniejszych morderców w dziejach ludzkości.

Dzień trzeci

Farmakologia w psychiatrii: środki psychoaktywne i leczenie uzależnień

Czy da się przy pomocy farmakologii wyleczyć chorobę psychiczną? Czy w trakcie leczenia psychiatrycznego można uzależnić się od leków? Jak leczyć uzależnienia? Czy leki dobierane są według poszczególnych zaburzeń, czy może raczej szczegółowo do konkretnych objawów? Aby odpowiedzieć na te pytania zagłębisz się w farmakokinetykę i farmakodynamikę niektórych leków psychotropowych.

Dzień czwarty

Odkrywaj siebie, zrozum innych

W tym dniu odkryjesz unikalne cechy swojej osobowości i przeanalizujesz, w jaki sposób wpływają one na Twoje zachowanie i relacje z otoczeniem. Poprzez testy, dyskusje i praktyczne ćwiczenia rozwiniesz umiejętności lepszego zrozumienia siebie oraz skuteczniejszego nawiązywania relacji z innymi.

Dzień piąty

Higiena zdrowia psychicznego

Przyszłość epidemiologii zaburzeń psychicznych przytłacza. Oczekuje się, że w latach 30. XXI wieku depresja i choroby psychiczne wyprzedzą choroby serca i staną się największym problemem zdrowotnym na świecie. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o siebie i nie zwariować? W trakcie warsztatu poszukamy piśmiennictwa naukowego, które odpowie na nasze pytania.

Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.

Frank Herbert