Logo Obozu Naukowego

Olimpiada Biologiczna

Prowadzący:

Termin:

11-17.08.2024 r.

Lokalizacja:

Sielpia

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat przygotowujący do Olimpiady Biologicznej: pracowni praktycznych, pisania pracy badawczej oraz części testowej

Olimpiada Biologiczna to niezwykłe doświadczenie, na które składa się wiele różnych elementów. Jak się zabrać za przygotowanie i czego się uczyć? O ile możliwość nauki teoretycznej ma każdy, okazje do zdobycia umiejętności praktycznych, takich jak sekcja ryb, barwienie komórek roślinnych czy sprawne posługiwanie się pipetą automatyczną, są bardziej ograniczone. Na tym warsztacie nauczymy Cię najważniejszych umiejętności praktycznych, które będziesz mógł/mogła wykorzystać podczas swojej przygody z Olimpiadą Biologiczną.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do licealistów, a przede wszystkim do przyszłych uczestników Olimpiady Biologicznej. Natomiast każdy, kto jest zainteresowany biologią i chciałby podnieść swoje praktyczne kompetencje, jest mile widziany. Zapraszamy osoby, które zainteresowane są w przyszłości studiami z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych. Osoby, które przerobiły do czasu warsztatów całą licealną podstawę programową z biologii, z pewnością znacznie więcej skorzystają na zajęciach.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • dowiesz się, jak wygląda trzeci etap Olimpiady Biologicznej i jak się do niego przygotować;
  • opanujesz wiedzę potrzebną do przygotowania pracy badawczej;
  • zdobędziesz praktyczne umiejętności biologiczne, na które nie starcza czasu na lekcjach w szkole;
  • będziesz miał możliwość pracy z narzędziami oraz materiałami, które nie są powszechnie dostępne;
  • otrzymasz rady od uczestnika poprzednich edycji olimpiady biologicznej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Zadanka, zadanka, zadanka

Najtrudniejsze w trzecim etapie jest awansowanie do niego. Dlatego też jeden z dni poświęcimy na przeanalizowanie najciekawszych zadań teoretycznych z poprzednich lat. Powtórzysz teorię związaną z omawianymi zadaniami, tak abyś wiedział skąd się bierze prawidłowe rozwiązanie. Przeanalizujesz różne techniki rozwiązywania testów olimpijskich oraz dowiesz się na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę podczas rozwiązywania zadań.

Dzień drugi

Biochemia i biologia molekularna

Sprawne poruszanie się po laboratorium jest absolutną podstawą, aby móc w pełni wykorzystać bardzo ograniczony czas przeznaczony na te pracownie. Drugiego dnia skupimy się na obsłudze sprzętu laboratoryjnego oraz zdobyciu wiedzy w zakresie rozwiązywania zadań biochemicznych.

Dzień trzeci

Praca badawcza i statystyka

Trzeciego dnia odkryjesz z nami sztukę przygotowania pracy badawczej. Często jedną z największych barier jest wybór interesującego tematu. Jak wybrać temat, jak dobrać prawidłową metodologię, jak przeprowadzić badanie i wreszcie jak prawidłowo przedstawić wyniki swojej pracy? Tego wszystkiego dowiesz się podczas warsztatu. Ponadto, przyjrzysz się analizie statystycznej, która w biologii, podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach nauki, odgrywa kluczową rolę.

Dzień czwarty

Pracowania botaniczna

W trakcie kolejnego dnia zajęć poznasz bliżej rodzinę roślin. Biegła znajomość tego tematu będzie niezbędna podczas trzeciego etapu Olimpiady. Nauka będzie pełna praktyki – nauczysz się wykonywać barwienia i przygotowywać preparaty mikroskopowe z materiału roślinnego. Przeprowadzisz obserwacje mikroskopowe tych preparatów, opisując je dokładnie. Ponadto, rzucisz okiem na gotowe preparaty mikroskopowe i odkryjesz tajniki tworzenia wzorów kwiatowych.

Dzień piąty

Pracowania zoologiczna

Najważniejszą częścią będzie zaznajomienie się z pracą ze zwierzętami z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Podczas tego dnia nauczysz się klasyfikowania gatunków zwierząt do odpowiednich taksonów. Wnikliwie przyjrzysz się anatomii zwierząt zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Przejdziesz przez praktyczne zadania, które pojawiły się w poprzednich edycjach pracowni zoologicznych podczas Olimpiady Biologicznej.

Wielkość i postęp moralny narodu można ocenić na podstawie sposobu, w jaki traktuje on zwierzęta.

Mahatma Gandhi