Logo Obozu Naukowego

Nauki przyrodnicze w praktyce

Prowadzący:

Termin:

16-22.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Naukowe związki, czyli co łączy fizykę, chemię i biologię

Warsztat odwołany!

Co ma wspólnego świetlik i jajko? Czy olej jest cięższy niż woda? Jak w ciągu kilku minut zrobić lody bez użycia zamrażarki? Jakie metody prowadzą do rozwiązania zagadki kryminalistycznej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas warsztatów interdyscyplinarnych z pogranicza chemii, fizyki i biologii, które będą się składać z części warsztatowej i laboratoryjnej. Przez pierwsze dni warsztatów poświęcimy więcej uwagi zagadnieniom teoretycznym takim jak obliczenia z zakresu gęstości, objętości, masy oraz tematowi luminescencji (czyli tak zwanego „zimnego świecenia” wywołanego innymi czynnikami niż ogrzewanie) - nie zapomnimy jednak i tu o eksperymentach! W pozostałych dniach poznamy krainę bardzo zimnych substancji, odkryjemy wspólnie, do czego służy pH oraz rozwiążemy zagadkę kryminalistyczną.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 6, 7 i 8 klasy szkoły podstawowej pragnących poznać świat z różnych perspektyw – chemii, fizyki i biologii - każdy znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy osoby zainteresowane naukami ścisłymi oraz wszystkich, którzy chcieliby przekonać się, że nauka jest ciekawa i piękna.

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztacie powinny posiadać znajomość podstawowych związków chemicznych oraz jednostek miary.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poszerzysz swoją wiedzę z zakresu obliczeń chemicznych i właściwości fizykochemicznych substancji;
  • wykształcisz lub rozwiniesz umiejętność analitycznego myślenia;
  • nauczysz się pracować w grupie;
  • samodzielnie zaplanujesz, wykonasz i przeprowadzisz eksperymenty;
  • nauczysz się łączyć ze sobą wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Co jest cięższe - olej czy woda?

Podczas pierwszego dnia warsztatów dowiesz się, czym jest gęstość, objętość, masa. Poćwiczysz obliczenia związane z tymi pojęciami. Dowiesz się również m.in. czemu góra lodowa nie tonie i wiele innych.

Dzień drugi

Dlaczego świetlik świeci?

Drugiego dnia przeniesiemy się do niesamowitego świata luminescencji. Poznasz związane z nią zagadnienia i definicje oraz wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi jej rodzajami. Po dawce teorii, na własne oczy obejrzymy, czym jest zimne świecenie.

Dzień trzeci

Zimno, zimniej!

Trzeciego dnia będzie wyjątkowo zimno :) Poznasz bardzo zimne substancje i wykorzystasz je w praktyce podczas eksperymentów. Wskazówka: substancja, której będziemy używać ma temperaturę równą -196 °C!

Dzień czwarty

Mamy p(ec)Ha

Czwartego dnia dowiemy się, czy mamy pecHa :) Skorzystamy z wielu produktów, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Dowiesz się też, czy rodzaj kosmetyku podczas brania prysznica ma znaczenie i czym jest “gazowany” ocean.

Dzień piąty

Kto jest winny?

Ostatni dzień, to dzień na rozwikłanie zagadki kryminalistycznej. Kto jest winny? Który dowód wskazuje na właściwego podejrzanego? Poznasz techniki kryminalistyczne i użyjesz ich w praktyce. Do odkrycia motywów zbrodni wykorzystasz reakcje chemiczne i fizyczne oraz techniki biologiczne.

Miliony ludzi widziało spadające jabłko, ale to Newton zapytał „dlaczego”.

Bernard Baruch