Logo Obozu Naukowego

Medycyna zabiegowa

Prowadzący:

Termin:

28.07-3.08.2024 r., 17-23.08.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra, Sielpia

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Kluczowe zagadnienia chirurgii ogólnej oraz transplantologii narządów układu pokarmowego

Zapraszamy Cię do świata, w którym chirurgia staje się sztuką, a transplantologia otwiera nowe możliwości ratowania życia. Podczas naszych zajęć będziesz miał okazję nie tylko obserwować, ale także aktywnie uczestniczyć w procedurach chirurgicznych. W programie warsztatu skupiamy się na praktycznej stronie pracy chirurga, obejmując badania lekarskie czy szycie chirurgiczne. Zanurzysz się w fascynujący proces przygotowywania pacjenta do operacji, poznasz techniki przeprowadzania zabiegów ogólnych, a także zgłębisz tajniki transplantologii – dziedziny, która rewolucjonizuje dzisiejszą medycynę.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do licealistów, zwłaszcza z profilu biol-chem, zainteresowanych w przyszłości studiowaniem medycyny. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących wiedzy czy umiejętności uczestników – każdy entuzjasta medycyny jest serdecznie zaproszony do udziału.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poznasz anatomię przewodu pokarmowego i narządów jamy brzusznej;
  • nauczysz się rozpoznawać najczęściej występujące nagłe stany zagrożenia życia oraz sposoby radzenia sobie z nimi;
  • nauczysz się wykonywać pełne badania lekarskie oraz różnicować na jego podstawie stany chorobowe;
  • nauczysz się podstaw preparowania, szycia chirurgicznego używając specjalistycznego sprzętu;
  • poznasz zastosowanie poszczególnych technik obrazowych (MRI, CT, RTG, USG) oraz nauczysz się wykonywać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej;
  • zobaczysz i poznasz zasady przeprowadzania podstawowych i zaawansowanych operacji.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Anatomia w teorii i praktyce chirurga

Naszą przygodę zaczynamy u źródeł wszystkich dziedzin i utrapień studentów medycyny, czyli anatomii prawidłowej i klinicznej. Podczas zajęć poznasz szczegóły budowy przewodu pokarmowego i narządów jamy brzusznej. Następnie wejdziemy w rolę początkowych adeptów sztuki lekarskiej i przeprowadzimy słynne szpilki anatomiczne. W kolejnej części zajęć nauczysz się wykonywać badania przedmiotowe i rozpoznawać patologie w obrębie wybranych narządów.

Dzień drugi

Czym różni się lekarz od detektywa?

Prawidłowo przeprowadzony wywiad medyczny pozwala lekarzom szybciej i skuteczniej postawić prawidłową diagnozę. Tego dnia nauczysz się jak przeprowadzić taki wywiad, o co i jak pytać. Następnie spróbujemy samodzielnie dojść do prawdy o naszym pacjencie, wykonując kolejne kroki diagnostyki różnicowej, na wybranych przypadkach klinicznych. W części praktycznej po raz pierwszy będziesz miał okazję nauczyć się podstawowych technik szycia chirurgicznego.

Dzień trzeci

Czy w diagnostyce obrazowej wszystko jest czarno na białym?

Trzeci dzień zostanie poświęcony diagnostyce obrazowej. Nauczysz się podstaw różnych technik obrazowania ludzkiego ciała i ich zastosowania w różnych stanach chorobowych. Jako medyczny detektyw staniesz przed wyzwaniem odnalezienia patologii naszych pacjentów w najciemniejszych zakamarkach ludzkiego ciała. Następnie samodzielnie nauczysz się wykonywać badanie ultrasonograficzne oraz zapoznasz się z jego zastosowaniem w sytuacji nagłego stanu ratowania życia.

Dzień czwarty

Dzień dla ludzi otwartych

Zajrzysz na salę operacyjną, obejrzysz filmy z podstawowych operacji i zabiegów chirurgicznych. Dowiesz się kto i co robi w zespole i czemu współpraca to podstawa sukcesu operacji. Dowiesz się także, jakie są wskazania do najczęstszych operacji, co to znaczy „ostry brzuch” i co robić. W części praktycznej wykonasz zaawansowane rodzaje szwów chirurgicznych oraz poznasz wskazania i przeciwwskazania dla poszczególnych rodzajów.

Dzień piąty

Wejście na szczyt, czyli rola transplantologii w medycynie

Ostatni dzień warsztatów będzie prawdziwą wisienką na torcie. Porozmawiamy o roli współczesnej transplantologii w medycynie zabiegowej. Poruszymy najbardziej intrygujące tematy i problemy dyskutowane w ostatnich latach w świecie transplantologii. Dowiesz się, dlaczego transplantologia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin w medycynie zabiegowej i jak przeprowadzić udane przeszczepienie narządu. Jak mówi stare przysłowie „dobry chirurg wie, kiedy operować, ale tylko bardzo dobry wie, kiedy nie operować”, dlatego wcielimy się w rolę sędziów, którzy na podstawie obecnych faktów będą decydować na temat dalszych losów swoich pacjentów.

Dobry chirurg wie, kiedy ciąć, ale tylko bardzo dobry chirurg wie, kiedy nie ciąć.

Gabriel Weston