Logo Obozu Naukowego

Medycyna sądowa

Prowadzący:

Termin:

16-22.07.2024 r., 28.07-3.08.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat z podstaw technik medycyny sądowej oraz prawnych i etycznych aspektów wybranych zagadnień medycznych

Witaj w fascynującym świecie medycyny sądowej, gdzie tajemnice ukryte w ciele stają się kluczami do rozwiązania zagadek kryminalnych. Nasze warsztaty to podróż po śladach detektywów medycyny, gdzie uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki sekcji zwłok, analizy śladów biologicznych i rozszyfrować enigmatyczne przypadki. Odkryj, jak nauka staje się kluczem do prawdy, jak eksperci rekonstruują zbrodnię na podstawie dowodów oraz jak nauka zmieniła medycynę sądową na przestrzeni lat. Dołącz do nas, abyś mógł na własnej skórze doświadczyć roli prawdziwego detektywa medycznego. Zrób pierwszy krok w kierunku ekscytującej przygody i sprawdź, czy masz talent do rozwiązania tajemnic kryminalnych! Nauczysz się jak potwierdzić zgon, w jaki sposób specjaliści medycy sądowej dochodzą jego przyczyny oraz rozwikłasz zagadki krymianalne.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów liceum, zainteresowanych medycyną sądową, prawem medycznym i etyką lekarską. Warsztat dedykowany jest osobom planującym studiowanie w przyszłości na kierunkach medycznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • dowiesz się skąd mieć pewność że ktoś umarł;
  • poznasz czym jest medycyna sądowa;
  • będziesz mieć okazję do dyskusji o kwestiach etycznych;
  • zapoznasz się ze stroną prawną medycyny sądowej i dowiesz się czym jest instytucja biegłego, kiedy obowiązuje tajemnica lekarska i jakie są jej granice;
  • weźmiesz udział w grze psychologicznej polegającej na szukaniu mordercy;
  • zapoznasz się z technicznym aspektem studiów akademickich na kierunku lekarskim.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Anatomia zbrodni

Wprowadzenie do medycyny sądowej. Dowiesz się czym są i kiedy odkryto ,,znamiona śmierci”, a także w jaki sposób powstają. Zdefiniujemy śmierć i zjawiska okołośmiertne dzieląc je na zmiany wczesne i późne. Zapoznasz się także z techniką wykonywania sekcji i w sposób praktyczny z dokumentacją tego procesu, a następnie samodzielnie opiszesz obrażenia na podanych przykładach.

Dzień drugi

Śmierć to nie koniec opowieści

Drugiego dnia poznasz patomechanizm zgonu w różnych grupach uduszeń gwałtownych. Zastanowimy się także, jak odróżnić samobójstwo od morderstwa, dowiesz się czym jest strzał z przyłożenia, a także jak odgadnąć które uderzenie w głowę było pierwsze. Poznasz typowe obrażenia związane z użyciem brani palnej i pocisków miotanych na odległość. Zastanowimy się także nad sądowo-lekarskimi aspektami oceny obrażeń postrzałowych. Przy użyciu narzędzi technika kryminalistyki będziesz starał się pobrać i zabezpieczyć materiał dowodowy z miejsca zbrodni.

Dzień trzeci

Medycyna końca życia

Kolejny dzień upłynie pod znakiem zadumy i dyskusji. Zastanowimy się nad rezygnacją z terapii daremnej pod kątem wytycznych towarzystw lekarskich. Podsumujemy informacje dotyczące odpowiedzialności za zabójstwo eutanatyczne lub pomoc w samobójstwie oraz dowiemy się, jakie znaczenie ma tzw. testament życia i jego prawna dopuszczalność. Przedyskutujemy także pod kątem etycznym zagadnienia związane z przerwaniem ciąży i poronieniem. Tego dnia uczestnicy będą mieli za zadanie odkryć jakim narzędziem dokonano zbrodni, wykonają analizę zebranych dowodów i wyłonią prokuratora oraz sędziego, którzy będą nadzorować proces.

Dzień czwarty

Jak nie dać się zabić?

Analiza zbrodni jaką jest otrucie na przykładach historycznych doprowadzi nas do historii najnowszej i nowoczesnych metod diagnostycznych. Jakimi substancjami najczęściej popełnia się morderstwo? Jak działają używki i czego należy się bać? Czy toksykologia jest w stanie wykryć każdą zbrodnię? Postarasz się samodzielnie przeanalizować dziwne przypadki z medycyny sądowej.

Dzień piąty

Ale urwał!

Ostatniego dnia zastanowimy się, jakie jest zadanie traumatologii w medycynie sądowej. Poznasz najczęstsze rodzaje obrażeń i ich charakterystykę. Dowiesz się, jakie obrażenia powodują urazy komunikacyjne oraz jakie jest znaczenie ustaleń medyczno-sądowych w kontekście rekonstrukcji przebiegu wypadku. Warsztat zamkniemy rozwiązaniem zagadki na temat tego, kto z nas popełnił straszliwą zbrodnię.

Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Stefan Żeromski