Logo Obozu Naukowego

Medycyna ortopedyczno-sportowa

Prowadzący:

Termin:

22-28.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Anatomia i fizjologia układu ruchu oraz nowoczesne sposoby leczenia ortopedycznego

Każdy słyszał, że sport to zdrowie. Inna sprawa jest taka, że pewnie nie słyszałeś tego od sportowca. W ramach warsztatu poznasz układ mięśniowo-szkieletowy w teorii i w praktyce – poprzez modele anatomiczne i wizualizacje 3D. Następnie poznasz proces leczenia pacjenta od diagnostyki, przez leczenie i po profilaktykę pourazową. Zobaczysz powierzchnie stawowe oraz struktury stabilizujące staw przez aparat USG. Wspólnie ocenimy różne wzorce ruchowe wykorzystywane w życiu codziennym i wybranych dyscyplinach sportowych. Poznasz również sposoby obiektywnego mierzenia aktywności fizycznych poprzez śledzenie zmian w ciśnieniu tętniczym oraz strefach tętna treningowego. Wspólnie zobaczymy i omówimy jak wyglądają operacje m.in. wstawiania endoprotezy kolana i w jaki sposób pacjent – w procesie rehabilitacji – stanie na nogi.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów liceum zainteresowanych tematyką medyczną, posiadających podstawy z zakresu biologii i planujących w przyszłości studia medyczne. Bycie aktywnym fizycznie bardzo pomaga w zrozumieniu części poruszanych tematów, aczkolwiek nie jest to wymóg. Najważniejsze to pamiętać, by w razie wątpliwości pytać!

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Uczestnicy warsztatu powinni mieć goniometr w telefonie (aplikacje są różne zarówno na apple jak i androidzie).

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poszerzysz wiedzę na temat układu ruchu i układu sercowo-naczyniowego oraz adaptacji tych układów do wysiłku fizycznego,
  • poznasz formy leczenia urazów oraz przeciążeń powstałych w wyniku uprawiania sportu,
  • zaprojektujesz własny test wydolnościowy,
  • wykonasz badanie USG,
  • będziesz miał możliwość poznania kulisów pracy lekarza sportowego, fizjoterapeuty oraz reszty zespołu dbającego o utrzymanie sportowca na najwyższym poziomie.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Co w stawach trzeszczy?

Jak funkcjonuje układ ruchu człowieka? Czy strzelanie palcami jest szkodliwe dla stawów ręki? Tego dnia przyjrzymy się procesom przywracania trwałości oraz funkcjonalności nawet największych kości w ciele człowieka. W praktyce sprawdzisz, jak szkielet adaptuje się do nakładanych na niego obciążeń. Wybierzemy się też do zainscenizowanej pracowni radiologicznej, by ocenić kilka mniej i bardziej spektakularnych uszkodzeń tkanki kostnej.

Dzień drugi

Nie wszystkie mięśnie są takie same

Jak wygląda adaptacja układu mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego do sportu? Co stoi za niezwykłą wydajnością sportowców i czy sam w sobie sport to rzeczywiście zdrowie? Poznasz sposoby obiektywnego mierzenia aktywności fizycznych poprzez śledzenie zmian w ciśnieniu tętniczym oraz strefach tętna treningowego. Zaprojektujesz własny test wydolnościowy i parametry, które będą mierzone. Ten dzień będzie pełen kontrowersji pochodzących ze zmian zachodzących w ciele sportowca - oczywiście po dogłębnej analizie funkcjonowania tych układów i praktycznemu poznaniu parametrów umożliwiających ocenę wytrzymałości fizycznej ludzkiego ciała.

Dzień trzeci

Diagnostyka układu ruchu

W jaki sposób możemy stwierdzić co jest dysfunkcją u danej osoby? Z odpowiedzią na te pytania biegnie badanie podmiotowe i przedmiotowe, połączone z testami funkcjonalnymi i badaniami diagnostycznymi. Z pomocą aparatu USG, palpacji oraz testów klinicznych zdobędziesz niezbędną wiedzę do rozpoczęcia diagnostyki, niezbędną do leczenia pacjentów ortopedycznych.

Dzień czwarty

Młotek czy strzykawka?

Czy ortopedzi nadal władają niepodzielnie młotkiem i piłą, czy może jednak zmienili swój atrybut na coś bardziej przyjemnego dla uszu? Po stwierdzeniu, co dolega naszemu pacjentowi, przejdziesz do poznania możliwości terapii. Niekiedy będzie konieczna operacja, ale czy zawsze jest najlepszym wyborem? Na wszelki wypadek zobaczysz jak wyglądają operacje m.in. wstawiania endoprotezy czy rekonstrukcji więzadeł, natomiast sprawdzimy też, czy da się w jakiś sposób ją „odwlec”, a nawet sprawić, że nie będzie w ogóle potrzebna, dzięki odpowiedniej fizjoterapii bądź zabiegom ortopedycznym.

Dzień piąty

Rehabilitacja oraz profilaktyka urazów

Co po operacji? Niejeden pacjent zastanawia się, kiedy będzie z powrotem mógł podjąć aktywność fizyczną na poziomie sprzed urazu. My nie będziemy się zastanawiać i przejdziemy prosto do praktyki, znajdując najlepsze rozwiązania problemów stawianych pacjentom w czasie rekonwalescencji. Spojrzymy okiem lekarza, fizjoterapeuty oraz dietetyka jak zapobiegać nawrotom urazów oraz jak odwrócić zmiany przez nie spowodowane. Przeanalizujemy w praktyce niezbędne ćwiczenia i formy fizjoterapii wspierające powrót do pełnego zdrowia.

Podobno sport to zdrowie.

Pacjent po urazie sportowym