Logo Obozu Naukowego

Mechatronika

Prowadzący:

Termin:

11-17.08.2024 r.

Lokalizacja:

Sielpia

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Projektowanie i programowanie układów mechatronicznych

Podczas warsztatu poznasz podstawy rysunku technicznego oraz programu OnShape, wykorzystywanego m.in. do projektowania 3D. Zdobędziesz umiejętności związane z prowadzeniem pomiarów, projektowaniem układów elektrycznych oraz pneumatycznych. Dodatkowo zdobędziesz podstawową wiedzę na temat programowania PLC, układów elektrycznych oraz układów logicznych. Na koniec stworzysz projekt linii produkcyjnej w odpowiednich symulatorach, używając nabytej wiedzy i umiejętności.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 3 oraz 4 klasy liceum (tzn. którzy w wakacje będą mieli ukończoną 2 klasę) oraz uczniów techników klasy 2. i wyższych (tzn. którzy w wakacje będą mieli ukończoną 1 klasę). Warsztat jest skierowany do osób, które interesują się mechatroniką lub automatyką oraz projektowaniem linii produkcyjnych i chcą poznać podstawy dzisiejszego cyfrowego świata. Jeśli chcesz studiować na kierunkach technicznych takich jak automatyka i budowa maszyn, robotyka, mechatronika, inżynieria produkcji to ten warsztat jest dla Ciebie!

Do udziału w warsztacie przydatna będzie znajomość fizyki i matematyki na poziomie pierwszej klasy szkoły średniej, kreatywność i dużo myślenia.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do udziału w warsztacie niezbędne jest posiadanie własnego laptoa z systemem Windows oraz fluidsim (nie ma wersji wykorzystywanych programów na urządzenia Apple). Pełna instrukcja instalacji i aktywacji programów pojawi się w późniejszym terminie. Myszka może okazać się bardzo pomocna w trakcie zajęć. Potrzebne będą również następujące programy:

Logisim: https://sourceforge.net/projects/circuit/

Java (w przypadku, gdy nie mieliśmy jej wcześniej zainstalowanej): https://www.java.com/pl/download/

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poznasz podstawowe elementy układów elektrycznych, elektronicznych i pneumatycznych oraz dowiesz się jakie prawa rządzą w elektronice i pneumatyce;
  • przeprowadzisz pomiary układów elektrycznych, nauczysz się czytać ideowe schematy elektroniczne, elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne oraz poznasz układy logiczne;
  • nauczysz się konstruować układy elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne,
  • zdobędziesz wiedzę związaną z rysunkiem technicznym oraz modelowaniem 3D,
  • nauczysz się programować w językach Grafcet i SFC oraz pisać algorytmy;
  • zdobędziesz wiedzę przydatną nie tylko na kierunkach technicznych ale również w codziennym życiu. Umiejętności związane z pomiarami oraz projektowaniem pozwolą Ci na samodzielne drobne naprawy oraz rozwinięcie wielu hobby.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Pomiary oraz rysunek techniczny

Na początku poznasz podstawy rysunku technicznego oraz nauczysz się korzystać z programu OnShape. Dodatkowo zapoznasz się z podstawami projektowania modeli do druku 3D oraz nauczysz się korzystać z suwmiarek oraz mikrometrów.

Dzień drugi

Układy elektryczne, budowa i pomiary ich parametrów

W trakcie zajęć poznasz podstawowe elementy używane w układach elektrycznych. Nauczysz się także wykonywać pomiary za pomocą multimetru oraz stworzysz układ z użyciem płytki prototypowej. Skorzystasz również z odpowiednich symulatorów, aby poznać podstawy programowania za pomocą elementów elektrycznych.

Dzień trzeci

Układy pneumatyczne i hydrauliczne, podstawy algorytmów

Tego dnia zapoznasz się z elementami układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz nauczysz się łączyć je ze sterowaniem elektrycznym. Rozpoczniesz również naukę podstaw programowania z wykorzystaniem układów logicznych oraz algorytmiki i języka GRAFCET.

Dzień czwarty

Układy mechatroniczne oraz podstawowe języki ich programowania

Tego dnia wykorzystasz pozyskaną wiedzę i nauczysz się tworzyć układy wykonawcze oparte na poznanych wcześniej elementach elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych. Nauczysz się pisać własne algorytmy realizacji konkretnych zadań oraz dowiesz się, jak przełożyć to na język zrozumiały dla komputera, czyli Grafcet i SFC. Rozpoczniesz również pracę w grupie - tworzenie projektu linii produkcyjnej.

Dzień piąty

Projekt linii produkcyjnej

Ostatniego dnia zajęć dokończysz projekt wybranej wcześniej linii produkcyjnej. Dodatkowym wyzwaniem będzie odpowiednie przedstawienie projektu wraz z dokumentacją, na którą będą składać się odpowiednie schematy elektryczne i pneumatyczne, schemat działania układu oraz rysunek lub model wybranego fragmentu linii lub urządzenia.

Perfekcję osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale wtedy, kiedy nie można już nic ująć.

Antoine de Saint-Exupry