Logo Obozu Naukowego

Matematyka praktyczna i konkursowa

Prowadzący:

Termin:

28.07-3.08.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Zaawansowane zadania z konkursów matematycznych oraz rzeczywiste zastosowanie matematyki w nauce i życiu codziennym

Podczas warsztatu przekroczysz granice szkolnej matematyki, odkrywając fascynujące aspekty tej dziedziny nauki poza podręcznikowymi zadaniami. Rozwiążesz trudniejsze zadania, które mogą pojawić się w konkursach matematycznych i na Olimpiadzie Matematycznej Juniorów, zanurzysz się w matematycznych tajemnicach i przekonasz się, jak matematyka może być przyjazna, kreatywna i pełna nieoczekiwanych rozwiązań!

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej, którzy chcą poszerzyć swoje matematyczne horyzonty i odkryć radość w rozwiązywaniu bardziej zaawansowanych problemów matematycznych. Zapraszamy osoby przygotowujące się do konkursów i olimpiad matematycznych.

Do udziału w warsztacie wymagana jest dobra znajomość matematyki na poziomie szkoły podstawowej oraz sprawność w wykonywaniu rachunków matematycznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • rozwiniesz swoje umiejętności analityczne oraz zdolności logicznego myślenia;
  • okryjesz praktyczne zastosowania matematyki, które znacząco wykraczają poza standardowe zadania szkolne;
  • będziesz mógł zapoznać się z zadaniami z konkursu kuratoryjnego z matematyki oraz Olimpiady Matematycznej Juniorów.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Matematyczne labirynty

Na początku warsztatu zanurzysz się w fascynującym świecie matematycznych łamigłówek, które pobudzą Twoją kreatywność i pomogą spojrzeć na problemy z zupełnie nowej perspektywy. Na zajęciach omówione zostaną ciekawe łamigłówki logiczne oraz niektóre zadania z konkursu matematycznego Kangur.

Dzień drugi

Poza standardowym programem

Tego dnia odkryjesz, jak matematyka jest wszechobecna w różnych dziedzinach nauki. Zagłębisz się w problemach fizycznych, chemicznych a nawet społecznych, analizując je z perspektywy matematyki.

Dzień trzeci

Konkursy matematyczne na wyciągnięcie ręki

Podczas zajęć zapoznasz się z zadaniami z konkursów i olimpiad matematycznych, rozwiniesz umiejętności potrzebne do radzenia sobie z wyzwaniami konkursowymi oraz nauczysz się różnych strategii rozwiązywania problemów i pracy nad skomplikowanymi zadaniami.

Dzień czwarty

Matematyka w życiu codziennym

Czwartego dnia poznasz problemy matematyczne, które pojawiają się w codziennych sytuacjach życiowych. Podczas zajęć dowiesz się, jak matematyka może być przydatna w planowaniu wakacyjnego wyjazdu, analizie danych czy gotowaniu. Praktyczne przykłady pomogą Ci odkryć jak teoretyczne zagadnienia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dzień piąty

Projekt praktyczny

W ostatnim dniu warsztatu uczestnicy skupią się na praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy - pod czujnym okiem prowadzącej, będą pracować nad projektami matematycznymi, które połączą matematyką z różnymi dziedzinami nauki i życia codziennego. To doskonała okazja do wykorzystania zdobytej wiedzy w kreatywny i praktyczny sposób. Warsztat zakończony zostanie prezentacją projektów.

Myśl o rozwiązaniu, a nie o problemie. Postępujesz dokładnie odwrotnie. Koncentrujesz się na tym, dlaczego jest to niemożliwe. Nie myślisz o rozwiązaniu.

Tery Goodkind „Pierwsze prawo magii”