Logo Obozu Naukowego

Kardiologia i kardiochirurgia

Prowadzący:

Termin:

10-16.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat z anatomii, elektrofizjologii i chirurgii mięśnia sercowego

Ludzkie serce bije średnio 80 razy na minutę, 5000 razy na godzinę, 100 000 razy dziennie i 40 000 000 razy w trakcie roku. Aby to było możliwe, koordynacja wszystkich jego elementów musi działać bez najmniejszego zarzutu. Skąd serce wie jak szybko pompować krew, kiedy się kurczyć, jak mocno to robić, kiedy słuchać mózgu, a kiedy bić swoim własnym rytmem? Dowiesz się tego w trakcie warsztatu, poznając fizjologię pracy serca. Nauczysz się także podstaw przeprowadzania oraz interpretacji badania EKG oraz w sposób praktyczny zaznajomisz z wyzwaniami jakie każdego dnia podejmują kradiochirurdzy😉

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów liceum. Warsztat jest dedykowany osobom zainteresowanym anatomią i fizjologią człowieka, a szczególnie zagadnieniami z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, planującym studiowanie na kierunkach medycznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poznasz anatomię i fizjologię układu krwionośnego na poziomie akademickim;
  • będziesz w stanie w pełni świadomie opisać zasady funkcjonowania oraz choroby układu krwionośnego, a także ich wpływ na funkcjonowanie serca;
  • samodzielnie opiszesz prawidłowy elektrokardiogram ;
  • zapoznasz się z technicznymi aspektami wykonywania pracy kardiochirurga;
  • zapoznasz się z technicznym aspektem studiów akademickich na kierunku lekarskim.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Anatomia prawidłowa i patologiczna, fizjologia i patofizjologia

Anatomia jest w medycynie zabiegowej podstawą i wymaga szacunku - tak jak sam człowiek. Pozwala ona zrozumieć budowę i funkcję mięśnia sercowego, co umożliwi Ci skuteczne poruszanie się w zagadnieniach warsztatu i zrozumienie patologii serca. Pierwszego dnia w sposób praktyczny, przy pomocy modeli wykorzystywanych w trakcie nauki anatomii na uniwersytetach medycznych, będziesz uczyć się jego topografii i zasad funkcjonowania.

Dzień drugi

EKG i inne zabawki

Serce jest jak zamaskowany złoczyńca, który ciągle coś ukrywa, a elektrokardiograf jest jak wykrywacz kłamstw. Poprzez podłączenie elektrod do naszego ciała, maszyna rejestruje fale elektryczne wysyłane przez nasze serce i tworzy wykres, który pokazuje jak ono pracuje. Wprawny lekarz potrafi wyśledzić kłamstwa maskowane przez brak naocznych objawów choroby. W trakcie warsztatu poznasz zasady dedukcji, którymi kierują się kardiolodzy.

Dzień trzeci

Bogactwo EKG

Po zapoznaniu się z zasadami badania, czas na prawdziwe wyzwanie. Dzięki umiejętnościom nabytym dzień wcześniej, zagłębisz się w świat chorób serca. Sprawdzisz co jesteś w stanie wydedukować na temat pacjentów w prawdziwych odczytach z EKG i dzięki zdobytym umiejętnościom będziesz diagnozować choroby serca.

Dzień czwarty

Złamane serce i bitwa na organy

Transplantacja serca jest jak wymiana silnika w samochodzie. Gdy stary silnik zawodzi wymieniany jest na nowy, w pełni sprawny model z innego auta - tak zwanego dawcy. Operacja ta uratowała życie tysięcy ludzi na świecie, ale czy każdemu można przeszczepić serce? Jakie kryteria muszą spełniać dawcy i biorcy? Dowiesz się w trakcie warsztatu, poznając naukowe podstawy transplantacji serca.

Dzień piąty

Kardiochirurgia w praktyce

Kardiochirurg musi posiadać wysokie umiejętności manualne i operacyjne, aby móc wykonać skomplikowane operacje. W trakcie warsztatu przekonasz się, jak wygląda praca na otwartym sercu, wykonując powszechne zabiegi kardiochirurgiczne przy użyciu podstawowych utensyliów chirurgicznych. Nauczysz się wykonywać proste szwy i przetestujesz swoje zdolności przy wykonywaniu operacji kardiochirurgicznej.

Właściwie to dziwne, że złamane serce w ogóle jeszcze może bić

Kerstin Gier, Zieleń szmaragdu