Logo Obozu Naukowego

Fizyka doświadczalna

Prowadzący:

Termin:

10-16.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Eksperymentalne poznawanie praw fizyki

Warsztat odwołany!

Zastanawiałeś się dlaczego zakupy chcą jechać dalej, gdy kierowca autobusu zahamuje? Dlaczego lód pływa w szklance, a kamień tonie? Dlaczego widzisz tęczę, gdy słońce wyjdzie po (lub w czasie) deszczu? Razem z nami odkryjesz te i wiele innych tajemnic fizyki i to nie tylko rozwiązując zadania! Warsztat będzie skupiał się na eksperymentalnej stronie fizyki oraz powiązaniu teorii z doświadczeniem. Dzięki zadaniom praktycznym będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę w zakresie projektowania i przeprowadzania eksperymentów z kinematyki, optyki, pola elektrycznego, pola magnetycznego oraz cieczy i gazów.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej zainteresowanych fizyką.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • wykonasz doświadczenia fizyczne, wyjaśniające w ścisły sposób codzienne zjawiska przyrodnicze;
  • zrozumiesz zasady rozwiązywania podstawowych zadań w fizyce, co przyda Ci się w przyszłych latach nauki;
  • poszerzysz swoją wiedzę z zakresu mechaniki, zarówno statyki, jak i dynamiki;
  • kreatywnie i twórczo wykorzystasz prawa fizyki w ciekawych eksperymentach.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Fizyk – naukowiec - eksperymentator

Pierwszego dnia zaczniemy od podstaw – omówimy zasady bezpiecznego, logicznego i twórczego prowadzenia eksperymentów. Dowiesz się, jak przeprowadzać pomiary i czym jest tak naprawdę fizyka. Z silnymi podstawami będziesz mógł zacząć przeprowadzać nasze pierwsze eksperymenty.

Dzień drugi

Świat w ruchu – czyli klasyka fizyki

Tego dnia wkroczysz w jeden z najważniejszych i najobszerniejszych działów fizyki klasycznej – mechanikę. Zapoznasz się z najważniejszymi prawami rządzącymi ruchem – Zasadami Dynamiki Newtona, Zasadą Zachowania Pędu czy Zasadą Minimum Energii Potencjalnej, ale i wieloma innymi, nie mniej ważnymi. Następnie przetestujesz te zasady w praktyce – doświadczalnie :)

Dzień trzeci

Mechanika, ale w formie płynnej

Tego dnia otworzysz się na doświadczenia z termodynamiki i hydrostatyki – działów związanych z gazami i cieczami, które wspólnie możemy nazwać właśnie płynami. Postaramy się znaleźć podobieństwa i różnice między przejawianiem się poznanych już wcześniej praw mechaniki w płynach względem obiektów poznanych pierwszego dnia.

Dzień czwarty

Elektryzująca wiedza – Elektrostatyka i Magnetyzm

Dnia czwartego odkryjesz tajniki świata prądów i pól elektromagnetycznych. Co łączy elektryczność z magnetyzmem? Jak działa magnes? Dlaczego trzyma się lodówki? Skąd prąd w gniazdku? Dlaczego żarówka świeci? Tego dnia poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Całość zakończymy eksperymentami ze szczególną falą elektromagnetyczną – światłem.

Dzień piąty

Eksperyment własny

Tego dnia wykorzystasz pozyskaną wiedzę, aby zaprojektować własny eksperyment. Postawisz problem badawczy, na który spróbujesz odpowiedzieć własnym doświadczeniem. Czy wyniki doświadczenia zgadzają się z założeniami? Tak? Nie? Dlaczego?

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.

Ernest Rutherford