Logo Obozu Naukowego

Chemia praktyczna

Prowadzący:

Termin:

16-22.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat eksperymentalnie wyjaśniający wybrane procesy fizyczne i chemiczne

Czy zastanawiałeś się kiedyś czemu ciasto „rośnie”? Jak działają detergenty? Czemu soda oczyszczona jest tak szeroko stosowana? Czy tworzywa sztuczne są zagrożeniem dla środowiska? Jeśli ciekawią Cię zjawiska otaczającego świata to jest warsztat dla Ciebie! Każdy przedmiot, każde zjawisko można rozpatrywać z chemicznego punktu widzenia, czym też będziemy zajmować się podczas zajęć. Przyjrzymy się przedmiotom codziennego użytku (kosmetyki, opakowania, meble), skonstruujemy niekonwencjonalne źródła prądu oraz mały jacht, sprawdzimy właściwości sody oczyszczonej i wiele, wiele innych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej, zainteresowanych zagadnieniami z zakresu chemii ogólnej, budowy i właściwości materiałów, a w szczególności dla osób ciekawych otaczającego nas świata.

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztacie powinny posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, tj.: znajomość układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego) oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poszerzysz wiedzę z zakresu chemii materiałowej i chemii ogólnej;
  • poszerzysz wiedzę z zakresu przebiegu reakcji chemicznych, a także zrozumiesz zachodzące procesy;
  • wykonasz doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego Cię świata;
  • utrwalisz wiedzę teoretyczną, a dzięki rozszerzeniu wiedzy chemicznej z łatwością przygotujesz się do różnych konkursów chemicznych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Chemia polimerów – poznaj świat makromolekuł

Pierwszy dzień naszych warsztatów rozpoczniesz od zapoznania się z takimi terminami jak polimer, tworzywo sztuczne, sieciowanie polimeru oraz temperatura zeszklenia. Poznasz tajemnice syntezy polimeru termoplastycznego, elastomeru oraz duroplastu. Nauczysz się jak na podstawie właściwości rozróżniać najpopularniejsze polimery, takie jak PP, PE, PS, PVC, PET i in.

Dzień drugi

Chemia budowlana i przemysłowa

W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Dowiesz się jak powstaje pianka poliuretanowa, stosowana w produkcji materaców czy też izolacji termicznych. Poznasz też praktyczne zastosowania duroplastów. Przygotujesz kompozyt stosowany w produkcji jachtów, basenów oraz części samochodowych. Pod lupę weźmiemy także farby do malowania ścian oraz materiały budowlane tj. gips, cement, beton. Część z tych komponentów wykonasz własnoręcznie, sprawdzając wpływ ilości składników na właściwości materiału.

Dzień trzeci

Tajniki gotowania

W połowie naszej przygody na warsztat weźmiemy procesy kuchenne. Wyjaśnimy zjawiska zachodzące podczas pieczenia ciasta oraz przygotowywania przetworów. Spojrzymy też na procesy wykorzystywane w kuchni molekularnej. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyce, m.in. badając wpływ różnych środków spulchniających na finalny wypiek oraz tworząc fantazyjne potrawy korzystając z tajników kuchni molekularnej.

Dzień czwarty

Elektrochemia bez tajemnic, czyli jak zrobić baterię na bezludnej wyspie

W przedostatni dzień warsztatów przyjrzymy się typowym i nietypowym źródłom energii elektrycznej. Poznasz historię baterii oraz zbudujesz stos Volty, który zapoczątkował prace nad ogniwami galwanicznymi. Będziesz mógł skonstruować wegetariańską baterię, by w kolejnym kroku wykorzystać ją do zasilenia latarki. Poznasz też chemiczne sztuczki na zmianę barw roztworów.

Dzień piąty

Kosmetyki

Dziś przyjrzymy się składom kosmetyków tj. mydła, kremy do rąk, kule do kąpieli, peelingi, kosmetyki do ust i perfumy. Jakie funkcje pełnią poszczególne komponenty tych kosmetyków? Jakie związki chemiczne odpowiadają za zapach? Co nadaje barwę? Po zgłębieniu tajników kosmetyków przejdziemy do ich własnoręcznego wytwarzania.

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.

Janusz Korczak