Logo Obozu Naukowego

Astronomia

Prowadzący:

Termin:

10-16.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat z zakresu astronomii i fizyki połączony z nocnymi obserwacjami nieba

Jeśli patrzyłeś kiedyś w niebo i poczułeś ogrom i tajemniczość Kosmosu, to jest warsztat dla Ciebie! Dowiesz się jak współcześni astrofizycy zgłębiają tajemnice Wszechświata. Dowiesz się, jak badać gwiazdy za pomocą naszych nowoczesnych teleskopów i lornetek do obserwacji nieba.

UWAGA! Warsztat częściowo nocny.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów klas 7. i 8. szkoły podstawowej oraz 1. klasy liceum. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Kosmosem. Potrzebujesz jedynie chętnej głowy :)

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Dzięki udziałowi w warsztacie:

  • poszerzysz wiedzę z fizyki i astronomii,
  • poznasz podstawowe narzędzia pracy astrofizyka,
  • rozwiniesz umiejętności logicznego myślenia i projektowania,
  • zaobserwujesz obiekty nocnego nieba,
  • postawisz pierwsze tezy filozofii nauki.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Umarła Astronomia, niech żyje Astrofizyka!

Podążając za parafrazą tego królewskiego przysłowia, dowiesz się, jak wyglądają współczesne badania Kosmosu i jak różnią się one od popularnego wyobrażenia pracy astronoma. Odbędziesz wirtualny spacer po obserwatorium i dowiesz się, w jaki sposób zapisywać obserwacje astronomiczne. Zastanowimy się wspólnie, czy jest sens badać Kosmos.

Dzień drugi

Ziemia - planeta w Kosmosie

Aktualnie niemal cała ludzkość zamieszkuje Ziemię. Pomyśl jednak o tych osobach, które wybrały pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dowiesz się, jak im się żyje w przestrzeni kosmicznej oraz jak buduje się i wysyła w Kosmos rakiety i satelity. Zastanowimy się wspólnie dlaczego snujemy coraz bardziej śmiałe próby podboju innych ciał niebieskich. Poznasz kosmiczne zagrożenia czyhające na astronautów i na mieszkańców Ziemi.

Dzień trzeci

Fotometria i Spektroskopia

Głównym sposobem zdobywania informacji z Kosmosu jest badanie promieniowania elektromagnetycznego, czyli m.in światła. Poznasz różne rodzaje tego promieniowania i obiekty astronomiczne, które to promieniowanie wysyłają. Dowiesz się, jak wyglądają obserwacje spektroskopowe i jak się różnią od tych fotometrycznych. Następnie wykonasz własny fotometr i spektroskop oraz wykonasz nimi kilka pomiarów.

Dzień czwarty

Ogólna Teoria Względności i Mechanika Kwantowa

Ogólna Teoria Względności (OTW) i Mechanika Kwantowa (MK) to dwie najważniejsze teorie fizyczne, które do tej pory powstały. Może słyszałeś o OTW i domyślasz się, że jest ona ważna dla astrofizyki, ale może zdziwić Cię, że MK jest równie ważna. Podczas zajęć poznasz obie te teorie i dowiesz się, jak obserwacje astronomiczne ukształtowały współczesne postrzeganie fizyki.

Dzień piąty

Gwiazdy i ich ewolucja

Bazując na podstawie obserwacji fotometrycznych i spektroskopowych, a także korzystając z teorii fizycznych (OTW i MK) wspólnie stworzymy modele gwiazd. Dzięki takiemu modelowaniu będziemy w stanie odpowiedzieć na bardzo różne pytania. Jak powstają gwiazdy? Jak się zmieniają? Jak umierają? Poznasz również nietypowe gwiazdy: białe karły, gwiazdy neutronowe i czarne dziury.

Zajęcia nocne

Podczas nocnych obserwacji nieba zobaczysz niesamowite obiekty astronomiczne. Samodzielnie zaobserwujesz gwiazdy i planety, a nawet mgławice i galaktyki. Dowiesz się, czym są gwiazdozbiory i jak zmienia się ich położenie w ciągu roku. Obejrzysz również powierzchnię naszego kosmicznego towarzysza - Księżyca.

Per aspera ad astra.

Łacińska sentencja