Logo Obozu Naukowego

Astrofotografia

Prowadzący:

Termin:

10-16.07.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Obserwacje astronomiczne i fotografowanie najpiękniejszych obiektów w kosmosie

UWAGA! Warsztat częściowo nocny.

Jeśli patrzyłeś kiedyś w niebo i poczułeś ogrom i tajemniczość Wszechświata, to jest warsztat dla Ciebie. Pokażemy Ci jak zgłębić tajemnice kosmosu, korzystając z profesjonalnego sprzętu oraz takiego wykonanego własnymi rękami. Poznasz podstawy teoretyczne astrofotografii, czyli dziedziny fotografii zajmującej się fotografowaniem nieba i znajdujących się na nim obiektów jak gwiazdy czy planety, a także samodzielnie, pod kierunkiem prowadzącego, wykonasz takie zdjęcia. Nauczysz się obserwować niebo nocą, rozpoznając gwiazdozbiory, oraz za dnia, opisując pozorny ruch Słońca po niebie za pomocą solarygrafii. Nauczysz się korzystać z profesjonalnego sprzętu do obserwacji nieba, ale dodatkowo część przyrządów do obserwacji wykonasz samodzielnie. Ponieważ w dużym stopniu zależymy od warunków astronomicznych (m. in. pogody w danym dniu), będziemy na bieżąco decydować, które obserwacje można przeprowadzić. .

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów liceum, zainteresowanych fizyką i astronomią. Umiejętności zdobyte w czasie warsztatu będą użyteczne na studiach z fizyki, astronomii, fizyki technicznej, informatyki oraz dla każdego kierunku ścisłego czy technicznego.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do udziału w warsztacie wymagany jest własny laptop. Niezbędne oprogramowanie zainstalujemy na zajęciach.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poszerzysz wiedzę z fizyki i astronomii;
  • poznasz podstawowe narzędzia pracy astrofizyka;
  • rozwiniesz umiejętności logicznego myślenia i projektowania;
  • zaznajomisz się z nocnym niebem;
  • będziesz miał unikalną możliwość obserwacji zjawisk niewidocznych gołym okiem.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Gwiazdy, mgławice i galaktyki

Obserwacje ogromnych chmur gazu i pyłu w których rodzą się i umierają gwiazdy. Całe galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych. Czy wszystkie te obiekty są takie kolorowe, jak na zdjęciach? Odkryjesz tajemnice astrofotografii, które choć dla wszystkich widoczne, nie są wszystkim znane. Nauczysz się orientować w nocnym niebie, rozpoznawać gwiazdozbiory i nie tylko. Wykonasz własną mapę nieba.

Dzień drugi

Słońce

Nasza dzienna gwiazda to bardzo ciekawy obiekt do obserwacji. Jego aktywność widoczna w postaci plam słonecznych wpływa na nasz klimat. Od zarania dziejów obserwowano jego ruch i wykorzystywano do mierzenia czasu od zegarów słonecznych do kalendarzy. Nauczysz się wykorzystywać naszą gwiazdę dzienną do orientacji w terenie oraz w czasie, poprzez zbudowanie zegara słonecznego. Utrwalisz również ruch Słońca na horyzoncie za pomocą solarygrafii.

Dzień trzeci

Planety i Księżyc

Planety były niegdyś bogami wielkich cywilizacji, a w przyszłości mogą być naszym nowym domem. Kto nie chciałby zobaczyć pierścieni wokół Saturna, pasów na największej planecie naszego Układu Słonecznego – Jowiszu, czy znaleźć jego ogromnych księżyców (Ganimedes jest większy nawet niż Merkury)? Każda z planet naszego systemu jest innym światem, godnym odkrycia i poznania. Zaobserwujesz ruch planet na sklepieniu niebieskim i nauczysz się rozróżniać planety od gwiazd.

Dzień czwarty

Wstęp do Astrofotografii

Nauczysz się podstaw obróbki zdjęć nieba. W zależności od pogody wykorzystasz zdjęcia zrobione przez nas, albo z ogólnodostępnych baz. Poznasz zasady robienia zdjęć. Dowiesz się z jakiego sprzętu korzystać oraz jakie oprogramowanie stosować. Poznasz różne układy współrzędnych, które pozwolą lepiej orientować się na niebie i otrzymać wyraźniejsze zdjęcia.

Dzień piąty

Astrofotografia

Ostatniego dnia skupisz się na doskonaleniu swoich umiejętności robienia zdjęć. Postaramy się sfotografować i przygotować obraz Andromedy, najbliższej nam sąsiedniej galaktyki. Poznasz bardziej zaawansowane techniki obróbki zdjęć oraz dowiesz się na co w szczególności należy zwrócić uwagę, żeby otrzymać piękną fotografię.

Gdzie oni właściwie są? Jeśli w kosmosie mają być obcy, czemu ich nie ma?

Enrico Fermi