Logo Obozu Naukowego

Anatomia i fizjologia

Prowadzący:

Termin:

28.07-3.08.2024 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztaty z podstaw układu krwionośnego, nerwowego, hormonalnego i mięśniowo-szkieletowego człowieka

Ciekawi Cię, jak działa ludzki organizm, chcesz poznać fascynujące detale związane z budową narządów i tym, jak działają? To jest warsztat dla Ciebie! Dowiesz się, ile krwi nasze serce pompuje w ciągu życia oraz z ilu kości jest zbudowany ludzki szkielet. Rozpocznij z nami fascynującą podróż w głąb ludzkiego organizmu i dowiedz się, co mają wspólnego kości z zieloną gałązką. Podczas warsztatu będziesz mieć możliwość wykonania sekcji serca świni oraz zapoznania się z badaniami radiologicznymi np. RTG, MRI. Zobaczysz również jak wyglądają tkanki zwierzęce pod mikroskopem.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej, zainteresowanych zagadnieniami z zakresu biologii, anatomii i fizjologii człowieka oraz lubiących uczyć się w sposób praktyczny i ze zrozumieniem.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • poszerzysz wiedzę z biologii i anatomii;
  • poznasz tajniki fizjologii wysiłku fizycznego;
  • wykonasz sekcję serca świni;
  • przekonasz się czy, zawody medyczne to ścieżka kariery dla Ciebie.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Układ kostny

Wielu z nas kiedyś coś sobie złamało. Czy zastanawiałeś/łaś się, w jaki sposób organizm potrafi przywrócić trwałość oraz funkcjonalność nawet największych kości w ciele człowieka? Przyjrzymy się tym procesom oraz budowie całego szkieletu, włączając w to oczywiście połączenia stawowe. Wybierzesz się do zainscenizowanej pracowni radiologicznej, by ocenić kilka mniej i bardziej spektakularnych uszkodzeń tkanki kostnej.

Dzień drugi

Fizjologia wysiłku fizycznego

Jak rozmaite parametry mówią nam o tym co się dzieje w środku naszego organizmu podczas wysiłku fizycznego? Jak zbudowane są mięśnie, jak możemy aktywnością powodować ich wzrost oraz co prowadzi do ich zaniku? W tym dniu porozmawiamy również o metabolizmie potrzebnym do prawidłowej pracy mięśni oraz dowiesz się, jak mięśnie łącząc się w taśmy (choćby od potylicy do samych pięt!) współdziałają synergistycznie w codziennych czynnościach.

Dzień trzeci

Układ krwionośny

Jak zbudowane jest serce? Czym różnią się żyły i tętnice? Co może zaburzyć pracę serca? W tym dniu wykonasz sekcję serca świni, dowiesz się jak i czym krąży krew w naszym ciele oraz jak serce dostosowuje tempo swojej pracy w zależności od rozmaitych czynników zewnętrznych.

Dzień czwarty

Układ hormonalny

Jak hormony rządzą naszym ciałem (i niekiedy myślami) oraz jak zbudowany jest układ determinujący ich powstawanie? Tego dnia odpowiemy na to pytanie oraz podejdziemy od strony biologicznej do stresu, gniewu i miłości. Porozmawiamy o tym jak dieta może wpływać na działanie układu endokrynologicznego i na jego ewentualne stany chorobowe.

Dzień piąty

Układ nerwowy

Czy czytanie w kółko tego samego rozdziału sprawi, że lepiej go zapamiętamy? Tego dnia poznasz techniki zapamiętywania informacji, spróbujesz sprawdzić, jak odbieramy świat za pomocą zmysłów, jak są zbudowane narządy odpowiedzialne za przekazywanie informacji do mózgu oraz zrozumiesz, dlaczego sen jest jego czyścicielem.

Życie bez zdrowia jest jak rzeka bez wody.

Maxime Lagacé